Lilek

Autor: (další články autora)

Lilek
Lilek

Lilky jsou nejčastěji tmavě fialové barvy, ale pěstují se i druhy se slupkou, bílou, zelenkavě žíhanou, oranžovou, červenou, fialově žíhanou, zelenou nebo světle fialovou.

Lilek je cenná a našemu zdraví velmi prospěšná zelenina. Je příbuzný rajčatům , bramborám a paprikám. Pro pěstování je nutno lilku zajistit dobrou výživu a hlavně teplo.

Lilek obsahuje 93 % vody, 2 % vlákniny, kolem 3 % sacharidů, vitamíny B1, B2, B3, B6, provitamín A, kyselinu listovou, asi 5 mg vitamínu C ve 100 g lilku. Ve slupce obsahuje rutin, který zpevňuje cévy. Z minerálních látek je nejvíce draslíku, fosforu, hořčíku, železo, mangan, zinek, měď. Lilek obsahuje velké množství zdraví prospěšného pektinu – nejvíce ze všech známých druhů zeleniny. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, působí močopudně, zlepšuje krevní oběh. Lilek působí proti tukové degeneraci jater, zlepšuje krvetvorbu. Lilek je velmi vhodný pro diabetiky a žlučníkáře. Ideální je i pro redukční diety. Sto gramů lilku obsahuje 0,4 g tuku a pouze 15 kalorií. Používáme jej na polévky, smažení, zapékání, nadívání, dušení. Je vhodný do zeleninových směsí. Jednoduše lze říci, že fantazii se v případě lilku meze nekladou.

Komentáře

Jana, 31. 10. 2015 - 17:17
Já miluji lilek!!! Taky z něj pořádně experimentuji 🙂

Přidat komentář

Smajlíci
Jídlo
Zvířátka
Ostatní

😀 😃 😄 😁 😆 😅 🤣 😂 🙂 🙃 😉 😊 😇 😍 🤩 😘 😗 😚 😙 😋 😛 😜 🤪 😝 🤗 🤭 🤫 🤔 🤨 😐 😑 😏 😒 🙄 😌 😔 🤤 🤯 😎 😕 😟 🙁 😮 😯 😲 😳 😧 😢 😭 😖 😣 😞 😩 😫 😠

🍇 🍈 🍉 🍊 🍋 🍌 🍍 🍎 🍏 🍐 🍑 🍒 🍓 🥝 🍅 🥥 🥑 🍆 🥔 🥕 🌽 🌶 🥒 🥦 🍄 🥜 🌰 🍞 🥐 🥖 🥨 🥞 🧀 🍖 🍗 🥩 🥓 🍔 🍟 🍕 🌭 🥪 🌮 🌯 🥙 🥚 🍳 🥘 🍲 🥣 🥗 🍿 🥫 🍦 🍧 🍨 🍩 🍪 🎂 🍰 🥧 🍫 🍬 🍭 🍮 🍯 🥛 🍵 🍾 🍷 🍸 🍹 🍺 🍻 🥂

😺 😸 😹 😻 😼 😽 🙀 😿 😾 🐵 🐶 🐺 🦊 🐱 🦁 🐯 🐴 🐮 🐷 🐗 🐰 🐔 🐸 🐩 🐈 🐎 🐄 🐖 🦌 🐐 🐑 🐇 🦃 🐓 🐣 🐤 🦆 🐢 🐉 🐳 🐬 🐟

👍 👎 👏 👌 👋 🍴 🥄 🔪 🌼 🌷 💐 🌸 💗 💕 🧡 💖 🌞 🌝 🌟 🌈 🎄 🎆 🎈 🎀 🎁