Polníček

Autor: (další články autora)

Polníček
Polníček

Polníček je salátová zelenina. Je snadné jej pěstovat, protože je nenáročný a úspěšně jej vypěstujeme i v truhlíku na balkóně. Je mrazuvzdorný.

Konzumujeme zelené lilsty, které jsou asi deset centimetrů velké. Roste i planě, ale jeho vyšlechtěné kultivary jsou mnohem chutnější. Polníček má velké množství vitamínu C. Ve 100 g je obsaženo asi 35 – 50 mg. Je to více než obsahují citrusy. Vysoký je i obsah karoténu, vitamínu E a kyseliny listové. Dále vitamíny skukpiny B a rutin. Obsah vody je 93 %, 2 % bílkovin, kolem 3 % sacharidů, 1 % vlákniny.

Z minerálních látek je nejvíce draslíku, fosforu, vápníku a hořčíku. Dalšími minerálními látkami jsou sodík, železo, rutin a další prvky. Používá se hlavně do salátů, ale připravuje se i dušený jako špenát.

Polníček je velmi vhodný pro lidi s nemocnými ledvinami. Díky vysokému obsahu železa je vhodný při poruchách krvetvorby. Snižuje potíže při angíně pectoris, pomáhá předcházet infarktu.

Zvyšuje okysličení buněk, tím zlepšuje vitalitu, soustředění a výkonnost organismu. Uklidňuje nervovou soustavu, posiluje imunitu organismu, je vhodný pro těhotné ženy.

Polníček sklízíme na jaře a na podzim.

Přidat komentář

Smajlíci
Jídlo
Zvířátka
Ostatní

😀 😃 😄 😁 😆 😅 🤣 😂 🙂 🙃 😉 😊 😇 😍 🤩 😘 😗 😚 😙 😋 😛 😜 🤪 😝 🤗 🤭 🤫 🤔 🤨 😐 😑 😏 😒 🙄 😌 😔 🤤 🤯 😎 😕 😟 🙁 😮 😯 😲 😳 😧 😢 😭 😖 😣 😞 😩 😫 😠

🍇 🍈 🍉 🍊 🍋 🍌 🍍 🍎 🍏 🍐 🍑 🍒 🍓 🥝 🍅 🥥 🥑 🍆 🥔 🥕 🌽 🌶 🥒 🥦 🍄 🥜 🌰 🍞 🥐 🥖 🥨 🥞 🧀 🍖 🍗 🥩 🥓 🍔 🍟 🍕 🌭 🥪 🌮 🌯 🥙 🥚 🍳 🥘 🍲 🥣 🥗 🍿 🥫 🍦 🍧 🍨 🍩 🍪 🎂 🍰 🥧 🍫 🍬 🍭 🍮 🍯 🥛 🍵 🍾 🍷 🍸 🍹 🍺 🍻 🥂

😺 😸 😹 😻 😼 😽 🙀 😿 😾 🐵 🐶 🐺 🦊 🐱 🦁 🐯 🐴 🐮 🐷 🐗 🐰 🐔 🐸 🐩 🐈 🐎 🐄 🐖 🦌 🐐 🐑 🐇 🦃 🐓 🐣 🐤 🦆 🐢 🐉 🐳 🐬 🐟

👍 👎 👏 👌 👋 🍴 🥄 🔪 🌼 🌷 💐 🌸 💗 💕 🧡 💖 🌞 🌝 🌟 🌈 🎄 🎆 🎈 🎀 🎁