Vodnice

Autor: (další články autora)

VodniceVodniceVodnice
Vodnice

Vodnice je u nás méně rozšířená zelenina. Je nenáročná a poměrně rychle roste. Chutná je syrová i tepelně upravená. Vodnice se pěstovala už ve starověku a nyní znovu nachází místo v našem jídelníčku. U nás je nejrozšířenější odrůda „Albina“ s bílou slupkou a dužinou.

Vodnice obsahuje 90 – 93 % vody, 0,3 % bílkovin, 1 – 2,8 % vlákniny, 3 % sacharidů. Největší podíl minerálních látek tvoří draslík a hořčík. Následuje vápník, fosfor, železo, sodík, síra, měď, mangan, zinek. Ve sto gramech dužiny je 13 – 25 mg vitamínu C, vitamíny B1, B2, B3, B6, kyselinu listovou, malé množství beta karotenu. Množství obsažených látek je závislé na odrůdě a době sklizně.

Sirná silice v dužině je antibakteriální, dále obsahuje steroly s léčivým účinkem proti ateroskleróze.

Vodnice příznivě ovlivňuje peristaltiku střev a působí močopudně. Vodnice se hodí na saláty v syrovém stavu i na pokrmy tepelně upravené. Používá se do polévek, chutné je „zelí“ z vodnice, dobrá je plněná masem nebo na kaši. Vodnice působí močopudně, stimuluje srdeční činnost a uklidňuje nervový systém. Vodnice je vhodná pro všechny co bojují s nadváhou.

Komentáře

mneneznas autor receptu, 9. 07. 2014 - 20:46
Reaguji na Jana (8. 07. 2014 - 11:07):
V Kauflandu ji mívají skoro pořád je dobrá a šťavnatá 😋

Jana, 8. 07. 2014 - 11:07
Musím se po ní mrknout! Třeba ji měli v Kauflandu, ani jsem si nevšimla 🙂

Ivka, 5. 07. 2014 - 19:56
Díky Jani 🙂

Přidat komentář

Smajlíci
Jídlo
Zvířátka
Ostatní

😀 😃 😄 😁 😆 😅 🤣 😂 🙂 🙃 😉 😊 😇 😍 🤩 😘 😗 😚 😙 😋 😛 😜 🤪 😝 🤗 🤭 🤫 🤔 🤨 😐 😑 😏 😒 🙄 😌 😔 🤤 🤯 😎 😕 😟 🙁 😮 😯 😲 😳 😧 😢 😭 😖 😣 😞 😩 😫 😠

🍇 🍈 🍉 🍊 🍋 🍌 🍍 🍎 🍏 🍐 🍑 🍒 🍓 🥝 🍅 🥥 🥑 🍆 🥔 🥕 🌽 🌶 🥒 🥦 🍄 🥜 🌰 🍞 🥐 🥖 🥨 🥞 🧀 🍖 🍗 🥩 🥓 🍔 🍟 🍕 🌭 🥪 🌮 🌯 🥙 🥚 🍳 🥘 🍲 🥣 🥗 🍿 🥫 🍦 🍧 🍨 🍩 🍪 🎂 🍰 🥧 🍫 🍬 🍭 🍮 🍯 🥛 🍵 🍾 🍷 🍸 🍹 🍺 🍻 🥂

😺 😸 😹 😻 😼 😽 🙀 😿 😾 🐵 🐶 🐺 🦊 🐱 🦁 🐯 🐴 🐮 🐷 🐗 🐰 🐔 🐸 🐩 🐈 🐎 🐄 🐖 🦌 🐐 🐑 🐇 🦃 🐓 🐣 🐤 🦆 🐢 🐉 🐳 🐬 🐟

👍 👎 👏 👌 👋 🍴 🥄 🔪 🌼 🌷 💐 🌸 💗 💕 🧡 💖 🌞 🌝 🌟 🌈 🎄 🎆 🎈 🎀 🎁