Zelené koření – čerstvé byliny v kuchyni 3. část

Autor: (další články autora)

Zelené koření – čerstvé byliny v kuchyni 3. částZelené koření – čerstvé byliny v kuchyni 3. částZelené koření – čerstvé byliny v kuchyni 3. částZelené koření – čerstvé byliny v kuchyni 3. částZelené koření – čerstvé byliny v kuchyni 3. část
Zelené koření – čerstvé byliny v kuchyni 3. část
Rozmarýna lékařská

Rozmarýna se používá čerstvá a sušená. Dá se kombinovat s jinými druhy aromatických bylinek, například s bazalkou, tymiánem, jalovcem, petrželí. S rozmarýnou zacházíme velmi opatrně, toto koření je velmi intenzivní a při vyšších dávkách může podráždit zažívací ústrojí nebo močové cesty. Rozmarýna se nejčastěji používá ke kořenění masa. Přidává se do láků a marinád k naložení masa skopového, jehněčího, vepřového, zvěřiny, ryb a drůbeže. Hodí se i do polévek, omáček, salátů a salátových zálivek. Můžeme ji přidat i k nakládané zelenině v octovém nálevu.

Rozmarýna je stálezelený keřík, který dorůstá padesát až stopadesát centimetrů. V našich podmínkách není schopen na zahradě přezimovat, proto jej pěstujeme v květináči, který na zimu přeneseme do světlé chladné místnosti. Na sušení řežeme mladé výhony, listy odrhneme a usušíme ve stínu. Skladujeme v uzavřených dózách.

Rozmarýna má protikřečové účinky, povzbuzuje činnost žlučníku, pomáhá při kolikách, při nechutenství, při poruchách zažívání. Rozmarýna se používá jako přísada do koupele, najdeme ji i v antirevmatických mastech. 


 Saturejka zahradní

Saturejka se používá čerstvá nebo sušená. Velmi dobře se dá kombinovat s jinými druhy koření. Má výraznou peprnou chuť. Používáme ji do hůře stravitelných a nadýmavých pokrmů. Vhodná je do polévek luštěninových, bramborových, zeleninových. Také do smetanových omáček, do luštěninových, bramborových a okurkových salátů. Dále ji přidáváme do mletých mas, k drůbeži, zvěřině i rybám. Výborná je při přípravě uzenin, nádivek a do kysaného zelí. Také se hodí do ochucených octů a nálevů při nakládání zeleniny.

Saturejka je jednoletá bylinka, která dorůstá patnáct až třicet centimetrů. Vyhovuje jí lehká humózní půda a slunné a teplé místo. Lze ji s úspěchem pěstovat i v truhlících za oknem nebo na balkoně. Sklízíme nakvétající nať a sušíme ve svazcích ve stínu na vzdušném místě. Skladujeme v dobře uzavřených dózách.

Saturejka má antiseptické účinky, pomáhá při zánětech sliznic, včetně zánětu horních cest dýchacích. Usnadňuje trávení, mírní nadýmání a pomáhá proti průjmu i při potížích z dietních chyb. 


Řeřicha setá

Řeřichu používáme čerstvě sklizenou. Chutí připomíná ředkvičky nebo křen. Hodí se do salátů, pomazánek, majonéz, bylinkových másel, do pokrmů z vajec. Obsahuje množství vitamínu C, B a A. Používáme ji výhradně ve studené kuchyni, protože při tepelné úpravě strácí vitamíny a nepříjemně zapáchá. 

Pod názvem řeřicha se v některých kuchyních používá lichořeřišnice větší, která je nám dobře známou letničkou s barevnými květy. Tato bylinka má obdobné využití jako řeřicha setá, používají se listy i květy. Poupata květů naložená do octa se používají jako náhrada za kapary. 

Řeřicha setá je hlavně v zimním období vydatným zdrojem vitamínu C. Má příznivý vliv na činnost žlučníku, působí močopudně a má dobrý vliv na látkovou výměnu a trávení.

Řeřichu setou si velmi snadno vypěstujeme i bez zeminy. Stačí dát do vhodné nádobky vatu, kterou navlhčíme a posypeme semínky, které velmi rychle klíčí a už po týdnu sklízíme čerstvou nať. 


Komentáře

mneneznas autor receptu, 9. 07. 2014 - 20:45
Je to super a pohodlné, kostičku přidáš kam potřebuješ 😍 jde to s olejem, ale já raději nakrájené bylinky promíchám s trochou oleje a naplním tvořítko na led, pak zaliju troškou vody, je to i tady http://nase.dobrotynakazdyden.eu/clanek/10-Uchovani-zelenych-bylinek-na-zimu myslela jsem si, že by se to někomu mohlo hodit 😉 pomalu budu články doplňovat. 😃

Jana, 8. 07. 2014 - 11:09
Teď jsem někde četla, jen kde?? 😲 , že se můžou ty čerstvé bylinky nasekat a dát do tvořítek na led a zalít olivovým olejem. Následně je dát do mrazáku, jsou z nich pak takové žluté kostky a ty používat podle potřeby. Asi to vyzkouším 🙂

Přidat komentář

Smajlíci
Jídlo
Zvířátka
Ostatní

😀 😃 😄 😁 😆 😅 🤣 😂 🙂 🙃 😉 😊 😇 😍 🤩 😘 😗 😚 😙 😋 😛 😜 🤪 😝 🤗 🤭 🤫 🤔 🤨 😐 😑 😏 😒 🙄 😌 😔 🤤 🤯 😎 😕 😟 🙁 😮 😯 😲 😳 😧 😢 😭 😖 😣 😞 😩 😫 😠

🍇 🍈 🍉 🍊 🍋 🍌 🍍 🍎 🍏 🍐 🍑 🍒 🍓 🥝 🍅 🥥 🥑 🍆 🥔 🥕 🌽 🌶 🥒 🥦 🍄 🥜 🌰 🍞 🥐 🥖 🥨 🥞 🧀 🍖 🍗 🥩 🥓 🍔 🍟 🍕 🌭 🥪 🌮 🌯 🥙 🥚 🍳 🥘 🍲 🥣 🥗 🍿 🥫 🍦 🍧 🍨 🍩 🍪 🎂 🍰 🥧 🍫 🍬 🍭 🍮 🍯 🥛 🍵 🍾 🍷 🍸 🍹 🍺 🍻 🥂

😺 😸 😹 😻 😼 😽 🙀 😿 😾 🐵 🐶 🐺 🦊 🐱 🦁 🐯 🐴 🐮 🐷 🐗 🐰 🐔 🐸 🐩 🐈 🐎 🐄 🐖 🦌 🐐 🐑 🐇 🦃 🐓 🐣 🐤 🦆 🐢 🐉 🐳 🐬 🐟

👍 👎 👏 👌 👋 🍴 🥄 🔪 🌼 🌷 💐 🌸 💗 💕 🧡 💖 🌞 🌝 🌟 🌈 🎄 🎆 🎈 🎀 🎁