Zelené koření – čerstvé byliny v kuchyni 4. část

Autor: (další články autora)

Zelené koření – čerstvé byliny v kuchyni 4. částZelené koření – čerstvé byliny v kuchyni 4. částZelené koření – čerstvé byliny v kuchyni 4. část
Zelené koření – čerstvé byliny v kuchyni 4. část
Tymián obecný

Tymián používáme čerstvý nebo sušený. Dobře se kombinuje s rozmarýnou a šalvějí. Do teplých pokrmů přidáváme tymián na začátku přípravy pokrmu. Hodí se do zeleninových, luštěninových a rajčatových polévek, masových vývarů. Také do smetanových, bylinkových a rajčatových  omáček.Dobře okoření všechny druhy masa. Vhodný je uzenářských výrobků, zvláště těch do nichž přidáváme játra. Ochutí nám marinády na masa ke grilování. Kořeníme jím pokrmy z čerstvé i dušené zeleniny, sýrová, vaječná i bramborová jídla. Ochutí bylinková másla, přidává se do ochucených octů, zálivek na saláty i k nakládání zeleniny. Tymián patří k nejdéle a nejčastěji využívaným kořeninovým rostlinám.

Tymián má rád lehkou, vápnitou na živiny bohatou půdu a chráněné slunečné stanoviště. Můžeme jej pěstovat i v truhlících nebo na skalkách. Bohatě olistěnou nať sklízíme na počátku rozkvětu a sušíme ve svazcích. Suché bylinky uchováme v dobře uzavřených dózách.
Pozor - sušený tymián dávkujte opatrně je mnohem účinnější než čerstvý!!

Tymián má dezinfekční účinky, používá se při nemocech dýchacích cest a trávicího ústrojí. Zevně se z tymiánu připravují koupele a kloktadla. Dlouhodobé užívání nebo vysoké dávky mohou způsobit toxikózu!!


Pelyněk kozalec - estragon

Pelyněk používáme čerstvý nebo sušený. Estragon je typický pro francouzskou kuchyni, kde se používá společně s petrželí, kerblíkem a pažitkou ve směsi " fines herbes". Několik lístků přidáváme do salátů, bylinkových másel, majonéz, smetanových omáček a polévek. Dále pelyňkem kořeníme lahůdkovou zeleninu, vařené a dušené ryby, drůbež, vaječné pokrmy, nádivky. Ochucujeme jím octy a hořčice. Použijeme jej při nakládání zeleniny a také při výrobě marinád na masa určená ke grilování a pečení. Kromě pelyňku kozalce se používají další druhy. Například pelyněk brotan, pelyněk pravý a pelyněk černobýl.

Pelyněk má rád slunné místo a humózní půdu s dostatkem vláhy. Rozmnožuje se dělením trsů a semeny. Mladé výhonky se sklízí před rozkvětem a sušíme je ve svazečcích ve stínu na vzdušném místě. Pelyněk je trvalka až sto dvacet centimetrů vysoká.

Pelyněk pomáhá při nechutenství a zažívacích potížích, také proti střevním parazitům.   


Pažitka

Pažitka je jedno z nejznámějších a nejoblíbenějších kuchyňských bylin. Používá hlavně čerstvá, ale dnes se těší oblibě i pažitka sušená nebo mražená. Používá se do polévek, smetanových a bylinkových omáček, hodí se k pečeni, vařenému i dušenému masu, drůbeži i rybám. Přidáme ji do zeleninových jídel, do vaječných pokrmů, do tvarohových a sýrových pomazánek. Do jogurtů, bylinkových másel a majonéz. Čerstvě nasekanou pažitku sypeme na vařené brambory, těstoviny, rýži nebo na chleba s máslem.

Pažitka je trvalka, která dorůstá asi třicet centimetrů vysoko. Daří se jí na záhonu i v květináči za oknem. Má ráda těžší humózní půdy, dostatek živin  a vláhy.

Pažitka má vysoký obsah vitamínu C, podporuje trávení a částečně působí na snižování krevního tlaku.

Přidat komentář

Smajlíci
Jídlo
Zvířátka
Ostatní

😀 😃 😄 😁 😆 😅 🤣 😂 🙂 🙃 😉 😊 😇 😍 🤩 😘 😗 😚 😙 😋 😛 😜 🤪 😝 🤗 🤭 🤫 🤔 🤨 😐 😑 😏 😒 🙄 😌 😔 🤤 🤯 😎 😕 😟 🙁 😮 😯 😲 😳 😧 😢 😭 😖 😣 😞 😩 😫 😠

🍇 🍈 🍉 🍊 🍋 🍌 🍍 🍎 🍏 🍐 🍑 🍒 🍓 🥝 🍅 🥥 🥑 🍆 🥔 🥕 🌽 🌶 🥒 🥦 🍄 🥜 🌰 🍞 🥐 🥖 🥨 🥞 🧀 🍖 🍗 🥩 🥓 🍔 🍟 🍕 🌭 🥪 🌮 🌯 🥙 🥚 🍳 🥘 🍲 🥣 🥗 🍿 🥫 🍦 🍧 🍨 🍩 🍪 🎂 🍰 🥧 🍫 🍬 🍭 🍮 🍯 🥛 🍵 🍾 🍷 🍸 🍹 🍺 🍻 🥂

😺 😸 😹 😻 😼 😽 🙀 😿 😾 🐵 🐶 🐺 🦊 🐱 🦁 🐯 🐴 🐮 🐷 🐗 🐰 🐔 🐸 🐩 🐈 🐎 🐄 🐖 🦌 🐐 🐑 🐇 🦃 🐓 🐣 🐤 🦆 🐢 🐉 🐳 🐬 🐟

👍 👎 👏 👌 👋 🍴 🥄 🔪 🌼 🌷 💐 🌸 💗 💕 🧡 💖 🌞 🌝 🌟 🌈 🎄 🎆 🎈 🎀 🎁