Fenykl sladký

Autor: (další články autora)

Fenykl sladkýFenykl sladkýFenykl sladký
Fenykl sladký

Fenykl je méně rozšířená zelenina, která si pomalu nachází své příznivce. Jedlou částí fenykl je nadzemní zploštělá hlíza. Je to "nepravá" cibule vzniklá z dužnatých listových pochev. Má intenzivní fenyklovou chuť. Při nákupu dbáme na to, aby fenykl byl nepovadlý, hlízy musí být bílé nebo světlounce zelené. Pokud je fenykl povadlý a tmavý má špatnou kvalitu a je pravděpodobně již starý. 

Fenykl obsahuje 50 - 90 mg vitamínu C na sto gramů, asi 6 - 10 mg karoténu, vitamíny skupiny B, draslík, vápník, hořčík a železo.
 
Fenykl působí proti nadýmání, uklidňuje nervový systém a pozitivně působí na trávení.
Fenykl je vhodný při dietách. Váže na sebe tuky a jedovaté látky, proto je výborným detoxikačním prostředkem. Semena fenyklu jsou vhodná na čaje, pomáhá při bolestech krku, je močopudný a mírní křeče, pomáhá čistit játra a ledviny. 
 
Fenykl lze použít čerstvý do salátů, nebo tepelně upravený. Dá se vařit, smažit, dusit, zapékat nebo plnit. Pro plnění rozebereme fenykl a vzniklé "misky" naplníme. Můžeme jej i grilovat. Má v kuchyni velmi široké uplatnění a navíc konzumací fenyklu prospíváte svému tělu.
 
 
 
 
 

Přidat komentář

Smajlíci
Jídlo
Zvířátka
Ostatní

😀 😃 😄 😁 😆 😅 🤣 😂 🙂 🙃 😉 😊 😇 😍 🤩 😘 😗 😚 😙 😋 😛 😜 🤪 😝 🤗 🤭 🤫 🤔 🤨 😐 😑 😏 😒 🙄 😌 😔 🤤 🤯 😎 😕 😟 🙁 😮 😯 😲 😳 😧 😢 😭 😖 😣 😞 😩 😫 😠

🍇 🍈 🍉 🍊 🍋 🍌 🍍 🍎 🍏 🍐 🍑 🍒 🍓 🥝 🍅 🥥 🥑 🍆 🥔 🥕 🌽 🌶 🥒 🥦 🍄 🥜 🌰 🍞 🥐 🥖 🥨 🥞 🧀 🍖 🍗 🥩 🥓 🍔 🍟 🍕 🌭 🥪 🌮 🌯 🥙 🥚 🍳 🥘 🍲 🥣 🥗 🍿 🥫 🍦 🍧 🍨 🍩 🍪 🎂 🍰 🥧 🍫 🍬 🍭 🍮 🍯 🥛 🍵 🍾 🍷 🍸 🍹 🍺 🍻 🥂

😺 😸 😹 😻 😼 😽 🙀 😿 😾 🐵 🐶 🐺 🦊 🐱 🦁 🐯 🐴 🐮 🐷 🐗 🐰 🐔 🐸 🐩 🐈 🐎 🐄 🐖 🦌 🐐 🐑 🐇 🦃 🐓 🐣 🐤 🦆 🐢 🐉 🐳 🐬 🐟

👍 👎 👏 👌 👋 🍴 🥄 🔪 🌼 🌷 💐 🌸 💗 💕 🧡 💖 🌞 🌝 🌟 🌈 🎄 🎆 🎈 🎀 🎁