Cizrna - římský hrách

Autor: (další články autora)

Cizrna - římský hráchCizrna - římský hráchCizrna - římský hráchCizrna - římský hráchCizrna - římský hráchCizrna - římský hráchCizrna - římský hrách
Cizrna - římský hrách

Cizrna známá také jako římský hrách patří do rodu bobovitých rostlin a  je pěstována jako luštěnina. Cizrna má velký obsah bílkovin až 30%, dále škrob asi 45%, proto je velmi výživná a vhodná pro děti a těhotné ženy. 

Je bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, cizrna pomáhá snižovat cholesterol, pomáhá předcházet stárnutí, potlačuje stres a deprese. Konzumací cizrny snižujeme riziko infartku, pomáhá při chudokrevnosti, podporuje správnou peristaltiku střev, brzdí aktivitu rakovinných buněk. Prospívá srdci, pomáhá udržet správnou hladinu cukru v krvi, pomáhá při kloubních potížích.. Je výborným antioxidantem. Cizrna je třetí nejvýznamnější luštěnina ve výživě, hned po hrachu a fazolích. Je vhodná  pro diety: bezlepkovou, bez cholesterolu, diabetickou, nízkokalorickou, s vysokým obsahem vlákniny.
Cizrnu upravujeme jako hrách, před přípravou ji namočíme nejlépe přes noc. Potom můžeme připravit polévky, přílohy k masu, saláty, kaše, pomazánky.  Lze ji vařit, dusit, smažit. Ještě lépe využijeme její  výživovou hodnotu když ji necháme naklíčit. 
Cizrna se dá pěstovat i u nás, hezky roste a vypadá, ale pěstování v malém záhonu dá malý výnos. V lusku jsou pouze dvě zrna a lusků bylo poskrovnu. Na zahradě vypadá ovšem hezky.
Čerstvá cizrna chutná jako zralejší hrášek s příchutí oříšků.
 
 

Komentáře

mneneznas autor receptu, 30. 11. 2014 - 18:48
Reaguji na ReVolt (22. 11. 2014 - 0:22):
rostla na zahrádce krásně, že 😍 🙂

ReVolt, 22. 11. 2014 - 0:22
😍 😍

Přidat komentář

Smajlíci
Jídlo
Zvířátka
Ostatní

😀 😃 😄 😁 😆 😅 🤣 😂 🙂 🙃 😉 😊 😇 😍 🤩 😘 😗 😚 😙 😋 😛 😜 🤪 😝 🤗 🤭 🤫 🤔 🤨 😐 😑 😏 😒 🙄 😌 😔 🤤 🤯 😎 😕 😟 🙁 😮 😯 😲 😳 😧 😢 😭 😖 😣 😞 😩 😫 😠

🍇 🍈 🍉 🍊 🍋 🍌 🍍 🍎 🍏 🍐 🍑 🍒 🍓 🥝 🍅 🥥 🥑 🍆 🥔 🥕 🌽 🌶 🥒 🥦 🍄 🥜 🌰 🍞 🥐 🥖 🥨 🥞 🧀 🍖 🍗 🥩 🥓 🍔 🍟 🍕 🌭 🥪 🌮 🌯 🥙 🥚 🍳 🥘 🍲 🥣 🥗 🍿 🥫 🍦 🍧 🍨 🍩 🍪 🎂 🍰 🥧 🍫 🍬 🍭 🍮 🍯 🥛 🍵 🍾 🍷 🍸 🍹 🍺 🍻 🥂

😺 😸 😹 😻 😼 😽 🙀 😿 😾 🐵 🐶 🐺 🦊 🐱 🦁 🐯 🐴 🐮 🐷 🐗 🐰 🐔 🐸 🐩 🐈 🐎 🐄 🐖 🦌 🐐 🐑 🐇 🦃 🐓 🐣 🐤 🦆 🐢 🐉 🐳 🐬 🐟

👍 👎 👏 👌 👋 🍴 🥄 🔪 🌼 🌷 💐 🌸 💗 💕 🧡 💖 🌞 🌝 🌟 🌈 🎄 🎆 🎈 🎀 🎁