Svatý Martin

Autor: (další články autora)

11. listopad, 
víte proč se tento den věnuje Svatému Martinovi ? Svatý Martin z Tours se narodil v roce 316 nebo 317 a zemřel 8. 11. 397. Pohřben byl 11. 11. v Tours. Byl římským vojákem, poustevníkem a biskupem.  
Byl velmi skromný a ke všem i k otrokům se choval jako bratrovi. Je to jeden z neoblíbenějších svatých. U nás se svátek Svatého Martina slaví 11. 11 a váže se k němu spousta pranostik a tradic. Každý zná Martina na bílém koni nebo ochutnávku prvního letošního vína. Pečenou husu nebo kachnu, červené zelí a knedlíky a martinské plněné rohlíky.
Na Martina se konaly poutě, posvícení a martinská husa byla poslední pečení před adventním postem. 
Dříve tento den končila čeledínům služba, dostávali plat a hledali si novou službu či prodlužovali stávající. Konaly se dobytčí a výroční trhy. Lidé se připravovali na nadcházející zimu.
I dnes se pořádají svatomartinské slavnosti a trhy a vinaři oslavují nové víno. Svatému Martinovi je zasvěceno více než 4500 kostelů po celém světě. Nejvíce v Evropě a zejména ve Francii, kde tomuto světci věnovali kolem 1500 kostelů.

Přidat komentář

Smajlíci
Jídlo
Zvířátka
Ostatní

😀 😃 😄 😁 😆 😅 🤣 😂 🙂 🙃 😉 😊 😇 😍 🤩 😘 😗 😚 😙 😋 😛 😜 🤪 😝 🤗 🤭 🤫 🤔 🤨 😐 😑 😏 😒 🙄 😌 😔 🤤 🤯 😎 😕 😟 🙁 😮 😯 😲 😳 😧 😢 😭 😖 😣 😞 😩 😫 😠

🍇 🍈 🍉 🍊 🍋 🍌 🍍 🍎 🍏 🍐 🍑 🍒 🍓 🥝 🍅 🥥 🥑 🍆 🥔 🥕 🌽 🌶 🥒 🥦 🍄 🥜 🌰 🍞 🥐 🥖 🥨 🥞 🧀 🍖 🍗 🥩 🥓 🍔 🍟 🍕 🌭 🥪 🌮 🌯 🥙 🥚 🍳 🥘 🍲 🥣 🥗 🍿 🥫 🍦 🍧 🍨 🍩 🍪 🎂 🍰 🥧 🍫 🍬 🍭 🍮 🍯 🥛 🍵 🍾 🍷 🍸 🍹 🍺 🍻 🥂

😺 😸 😹 😻 😼 😽 🙀 😿 😾 🐵 🐶 🐺 🦊 🐱 🦁 🐯 🐴 🐮 🐷 🐗 🐰 🐔 🐸 🐩 🐈 🐎 🐄 🐖 🦌 🐐 🐑 🐇 🦃 🐓 🐣 🐤 🦆 🐢 🐉 🐳 🐬 🐟

👍 👎 👏 👌 👋 🍴 🥄 🔪 🌼 🌷 💐 🌸 💗 💕 🧡 💖 🌞 🌝 🌟 🌈 🎄 🎆 🎈 🎀 🎁