Meloun

Autor: (další články autora)

Meloun
Meloun

Meloun je druh plodové zeleniny, běžně ale bývají plody se sladkou dužinou řazeny mezi ovoce. Melouny se dělí na dvě hlavní skupiny. Meloun vodní a meloun cukrový. Vodní meloun obsahuje až 90% vody a dosahují váhy až 15 kg. Vodní melouny jsou dobrým zdrojem vitaminu C a cukru v podobě fruktózy. Je to meloun se světlými a tmavými zelenými pruhy. Dužina uvnitř je sytě červená s obsahem mnoha semínek. Cukrový meloun má typicky žlutou dužinu a zelenou kůru. Od vodního melounu se liší jak chutí a barvou, tak i vzhledem rostliny. Cukrový meloun je často konzumován s parmskou šunkou, lososem nebo sladkým vínem.

Díky vysokému obsahu vody účinkují močopudně, což se využívá při léčení ledvinových potíží. Plody mají vysoký obsah vitaminu A, který prospívá očím a dále vitaminy řady B nebo vitamin C. Melouny také obsahují lykopen, který snižuje riziko výskytu kardiovaskulárních onemocnění a chrání před UV zářením. Je hojně využíván při dietách.

Meloun se využívá také při přípravě míchaných nápojů jak alkoholických, tak nealkoholických.

 

Přidat komentář

Smajlíci
Jídlo
Zvířátka
Ostatní

😀 😃 😄 😁 😆 😅 🤣 😂 🙂 🙃 😉 😊 😇 😍 🤩 😘 😗 😚 😙 😋 😛 😜 🤪 😝 🤗 🤭 🤫 🤔 🤨 😐 😑 😏 😒 🙄 😌 😔 🤤 🤯 😎 😕 😟 🙁 😮 😯 😲 😳 😧 😢 😭 😖 😣 😞 😩 😫 😠

🍇 🍈 🍉 🍊 🍋 🍌 🍍 🍎 🍏 🍐 🍑 🍒 🍓 🥝 🍅 🥥 🥑 🍆 🥔 🥕 🌽 🌶 🥒 🥦 🍄 🥜 🌰 🍞 🥐 🥖 🥨 🥞 🧀 🍖 🍗 🥩 🥓 🍔 🍟 🍕 🌭 🥪 🌮 🌯 🥙 🥚 🍳 🥘 🍲 🥣 🥗 🍿 🥫 🍦 🍧 🍨 🍩 🍪 🎂 🍰 🥧 🍫 🍬 🍭 🍮 🍯 🥛 🍵 🍾 🍷 🍸 🍹 🍺 🍻 🥂

😺 😸 😹 😻 😼 😽 🙀 😿 😾 🐵 🐶 🐺 🦊 🐱 🦁 🐯 🐴 🐮 🐷 🐗 🐰 🐔 🐸 🐩 🐈 🐎 🐄 🐖 🦌 🐐 🐑 🐇 🦃 🐓 🐣 🐤 🦆 🐢 🐉 🐳 🐬 🐟

👍 👎 👏 👌 👋 🍴 🥄 🔪 🌼 🌷 💐 🌸 💗 💕 🧡 💖 🌞 🌝 🌟 🌈 🎄 🎆 🎈 🎀 🎁