Jackfruit, chlebovník nebo durian?

Autor: (další články autora)

Jackfruit, chlebovník nebo durian?Jackfruit, chlebovník nebo durian?Jackfruit, chlebovník nebo durian?Jackfruit, chlebovník nebo durian?
Jackfruit, chlebovník nebo durian?

Jackfruit a chlebovník se často považují za stejné ovoce. Patří sice do stejné čeledi a jsou si podobné vzhledem, liší se však velikostí plodů a využitím. Durian se těmto dvěma plodům velmi podobá vzhledem.

Chlebovník

Je to strom z čeledi morušovníkovitých, dorůstající až do výšky 30 metrů. Všechny jeho části obsahují latex. Jeho plody jsou bohaté na škrob a tepelně upravené připomínají brambory nebo chléb (odtud název chlebovník). Plody chlebovníku se dají různě smažit, vařit, opékat. Ze zralých plodů se konzumují semena. Ty se dají upéct a chutnají podobně jako jedlé kaštany.

Jackfruit

Jackfruit nebo také žakie je ovoce rostoucí na stromě chlebovník různolistý., který patří do čeledi morušovníkovitých. Chuť plodu je nasládlá, velmi podobná banánům, nektarinkám a lehce připomíná žvýkačky. Hojně se využívá v indické kuchyni a často nahrazuje maso, což ocení vegetariáni. Semena uvnitř plodu se dají péct jako kaštany nebo připravovat jako fazole. Jackfruit obsahuje vysoký podíl vlákniny a řadu různých vitaminů. Obsahuje také vápník a fosfor. Velmi se hodí například k čokoládě nebo jahodám. Tradičním pokrmem z jackfruitu je Kathal biryaani, což je jackfruit v kořeněné omáčce z rajských jablek. Z plodů se také připravuje džem.

Durian

Durian je známý především pro svůj charakteristický silný zápach. Plody chrání tlustá slupka s pyramidovými hroty. Kvůli silnému hnilobného zápachu je v části Asie zakázáno vnášet plody durianu do budov. Místními je považován za lahůdku. Vyrábí se z něj hlavně zmrzliny a slouží k ochucování sladkostí. Využít se dají i semena. Obsahuje velké množství vitaminu C a další tělu prospěšné látky. Jeho konzumace pomáhá snižovat horečku a považuje se za afrodiziakum.

Přidat komentář

Smajlíci
Jídlo
Zvířátka
Ostatní

😀 😃 😄 😁 😆 😅 🤣 😂 🙂 🙃 😉 😊 😇 😍 🤩 😘 😗 😚 😙 😋 😛 😜 🤪 😝 🤗 🤭 🤫 🤔 🤨 😐 😑 😏 😒 🙄 😌 😔 🤤 🤯 😎 😕 😟 🙁 😮 😯 😲 😳 😧 😢 😭 😖 😣 😞 😩 😫 😠

🍇 🍈 🍉 🍊 🍋 🍌 🍍 🍎 🍏 🍐 🍑 🍒 🍓 🥝 🍅 🥥 🥑 🍆 🥔 🥕 🌽 🌶 🥒 🥦 🍄 🥜 🌰 🍞 🥐 🥖 🥨 🥞 🧀 🍖 🍗 🥩 🥓 🍔 🍟 🍕 🌭 🥪 🌮 🌯 🥙 🥚 🍳 🥘 🍲 🥣 🥗 🍿 🥫 🍦 🍧 🍨 🍩 🍪 🎂 🍰 🥧 🍫 🍬 🍭 🍮 🍯 🥛 🍵 🍾 🍷 🍸 🍹 🍺 🍻 🥂

😺 😸 😹 😻 😼 😽 🙀 😿 😾 🐵 🐶 🐺 🦊 🐱 🦁 🐯 🐴 🐮 🐷 🐗 🐰 🐔 🐸 🐩 🐈 🐎 🐄 🐖 🦌 🐐 🐑 🐇 🦃 🐓 🐣 🐤 🦆 🐢 🐉 🐳 🐬 🐟

👍 👎 👏 👌 👋 🍴 🥄 🔪 🌼 🌷 💐 🌸 💗 💕 🧡 💖 🌞 🌝 🌟 🌈 🎄 🎆 🎈 🎀 🎁