Brokolice

Autor: (další články autora)

Brokolice
Brokolice

Brokolice výhonková je u nás pěstovaná příbuzná květáku. Má výhodu, kterou ocení zvláště zednu růžici a sklízí se jednorázově. Brokolice je velmi hodnotná zelenina, která je velmi chutná a zahrádkáři. Po sklizni hlavní růžice, brokolice výhonková vytvoří z úžlabí listů další menší růžičky, které prodlouží sklizeň až do pozdního podzimu. Další druh je brokolice květáková, která vytváří jnali ji již antické národy. Obsahuje 10 % sušiny, 3,3 % bílkovin, 3 - 4 % sacharidů, 1 – 2 % vlákniny, 1 % minerálních látek, nejvíce je zastoupen draslík, vápník, fosfor, železo, síru, hořčík, zinek a další prvky. Z vitamínů je ve sto gramech brokolice 110 mg vitamínu C – to je až 3 x více než v citrusech. Dále provitamín A asi 1 mg, vitamíny supiny B, větší množství kyseliny listové a vitamínu E. Brokolice je biologicky hodnotnější než květák. Za zmínku stojí i její protirakovinné složky. Jednoduše řečeno je brokolice vitamínová bomby, která působí proti rakovině tlustého střeva, reguluje zažívání, chrání před infekcei, posiluje cévy, srdce a krevní oběh, posiluje imunitu.

Brokolice je prevencí proti mrtvici, působí na menstruační bolesti, odbourává nervozitu, působí na klidný spánek, působí blahodárně na prevenci rakoviny prostaty. Působí na krvetvorbu a zrychluje metabolismus bílkovinkovin a sacharidů.

Brokolici používáme podobně jako květák. Hodí se na smažení, dušení, zapékání, do polévek i syrová do salátů.

 

Přidat komentář

Smajlíci
Jídlo
Zvířátka
Ostatní

😀 😃 😄 😁 😆 😅 🤣 😂 🙂 🙃 😉 😊 😇 😍 🤩 😘 😗 😚 😙 😋 😛 😜 🤪 😝 🤗 🤭 🤫 🤔 🤨 😐 😑 😏 😒 🙄 😌 😔 🤤 🤯 😎 😕 😟 🙁 😮 😯 😲 😳 😧 😢 😭 😖 😣 😞 😩 😫 😠

🍇 🍈 🍉 🍊 🍋 🍌 🍍 🍎 🍏 🍐 🍑 🍒 🍓 🥝 🍅 🥥 🥑 🍆 🥔 🥕 🌽 🌶 🥒 🥦 🍄 🥜 🌰 🍞 🥐 🥖 🥨 🥞 🧀 🍖 🍗 🥩 🥓 🍔 🍟 🍕 🌭 🥪 🌮 🌯 🥙 🥚 🍳 🥘 🍲 🥣 🥗 🍿 🥫 🍦 🍧 🍨 🍩 🍪 🎂 🍰 🥧 🍫 🍬 🍭 🍮 🍯 🥛 🍵 🍾 🍷 🍸 🍹 🍺 🍻 🥂

😺 😸 😹 😻 😼 😽 🙀 😿 😾 🐵 🐶 🐺 🦊 🐱 🦁 🐯 🐴 🐮 🐷 🐗 🐰 🐔 🐸 🐩 🐈 🐎 🐄 🐖 🦌 🐐 🐑 🐇 🦃 🐓 🐣 🐤 🦆 🐢 🐉 🐳 🐬 🐟

👍 👎 👏 👌 👋 🍴 🥄 🔪 🌼 🌷 💐 🌸 💗 💕 🧡 💖 🌞 🌝 🌟 🌈 🎄 🎆 🎈 🎀 🎁