Pšenično-žitný chléb („prvnáček”)

Recept Pšenično-žitný chléb („prvnáček”). Autor: DlabemeZdrave.Domácí pečivo

Další recepty autora
Má již 2801 přečtení
Přidejte si jej do kuchařky jako první :-)
5250


Přidat obrázek
Pšenično-žitný chléb („prvnáček”)

Suroviny

Porce: 1 bochník
SUROVINY:
večer:
50g žitného kvásku
200g celozrnné žitné mouky
200ml vody
ráno:
200g celozrnné žitné mouky
400g nebělené pšeničné mouky
300ml syrovátky
10g soli

Postup

Večer si do mísy dáme 50g žitného kvásku, přidáme mouku a vodu. Vařečkou promícháme, přikryjeme a přes noc dáme do tepla, aby mohl kvásek pracovat. Ráno, po 12hod, by mělo být kváskové těsto nadýchané plné bublinek. Odebereme si trochu kvásku do skleničky a uložíme do ledničky na další pečení. Já si schovávám cca 50g, víc není potřeba. Do mísy k těstu dáme zbytek surovin, robotem s hnětači vypracujeme hladké těsto, které by mělo jen lehce lepit. Přikryjeme ho a necháme 30min odpočívat. Nyní ho vyklopíme na pracovní plochu a hněteme ručně zhruba 5min. Vložíme do mísy, přikryjeme vlhkou utěrkou a necháme 2hod zrát na teplém místečku (teplota by měla být ideálně mezi 25-30°C). Během této doby těsto 2x prohněteme (cca po 40min). Po těchto 2hod těsto dáme na vál, podsypeme 2 lžícemi chlebové žitné mouky, párkrát přeložíme a vytvarujeme bochník. Mísu nebo ošatku si vyložíme utěrkou a lehce vysypeme moukou, aby se chléb nepřilepil. Mísu zabalíme do igelitového pytle a necháme vykynout 2hod, pokud máte chladněji nebo kolísavou teplotu, potrvá to déle (až 6hod), při normální pokojové teplotě by to měly být 3hod.
Rozehřejeme troubu na 230-250°C (podle možností). Úplně dolů dáme starý plech, na který nalijeme 200ml vody a na nejnižší možnou pozici dáme rozpálit plech, na který budeme sázet chléb. Pokud máte strach, že se při pečení chleba rozplácne, můžete ho upéct v nádobě, která vám zajistí tvar. V tom případě dejte nádobu s víkem na nejnižší možnou pozici místo plechu a plech s vodou nemusíte dávat vůbec, jelikož uzavřená nádoba se napaří sama. Já používám kulatou mísu, tak dávám kulatý skleněný pekáč o objemu 3l (sázení na plech zatím neriskuji). Jakmile trouba dosáhne požadované teploty, necháme ji ještě 10-15min běžet na prázdno, aby se napařila (při pečení v nádobě tento krok vynecháme). Po přípravě trouby přendáme opatrně chléb buď na plech nebo do nádoby a šup s ním rychle do trouby a zavřít, aby neuniklo teplo. Po 15min snížíme teplotu na 200°C a dopékáme dalších 25min odkryté. Chléb je hotový tehdy, pokud při zaklepání na spodní stranu duní. Po upečení necháme vychladnout na mřížce a teprve úplně chladný ho krájíme. Pokud chcete mít křupavou kůrku a vláčnou střídku i další dny, nejvíce se mi osvědčilo zabalit chléb do dvou látkových plen nebo utěrek a uložit do trouby, jelikož nemám zatím chlebník.

  • Focaccia
  • Preclíky
  • Žitný celozrnný chléb
  • Veka plněná uzeninou
  • Sýrové bulky bez kynutí s bylinkami
  • Celozrnné rohlíky
  • Pivní houstičky
  • Grahamburgerové bulky
  • Bagety s pečeným česnekem
  • Kukuřičné rohlíky

Přidejte další komentář

Tento recept má již 2 komentářů

DlabemeZdrave Autor receptu, 23. 01. 2013 - 18:53
Recepty s kvaskem jsem pozadala o smazani, jelikoz je budu cele predelavat, potom to sem vse hodim
Smajlík
mneneznas Administrátor, 23. 01. 2013 - 18:25
U několika receptů je uveden aktivní žitný kvásek a v závorce - návod zde.
Bylo by dobré tento návod přidat místo té závorky, ať návštěvníci stránek netápou. Smajlík Jinak recept je super, takovéto chleby jsou výborné Smajlík
smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík
Zbývá 1000 znaků.
Toto pole nevyplňujte