Porce: 1 bochník

SUROVINY:
večer:
50g žitného kvásku
200g celozrnné žitné mouky
200ml vody

ráno:
200g celozrnné žitné mouky
400g nebělené pšeničné mouky
300ml syrovátky
10g soli

Pšenično-žitný chléb („prvnáček”)

Večer si do mísy dáme 50g žitného kvásku, přidáme mouku a vodu. Vařečkou promícháme, přikryjeme a přes noc dáme do tepla, aby mohl kvásek pracovat. Ráno, po 12hod, by mělo být kváskové těsto nadýchané plné bublinek. Odebereme si trochu kvásku do skleničky a uložíme do ledničky na další pečení. Já si schovávám cca 50g, víc není potřeba. Do mísy k těstu dáme zbytek surovin, robotem s hnětači vypracujeme hladké těsto, které by mělo jen lehce lepit. Přikryjeme ho a necháme 30min odpočívat. Nyní ho vyklopíme na pracovní plochu a hněteme ručně zhruba 5min. Vložíme do mísy, přikryjeme vlhkou utěrkou a necháme 2hod zrát na teplém místečku (teplota by měla být ideálně mezi 25-30°C). Během této doby těsto 2x prohněteme (cca po 40min). Po těchto 2hod těsto dáme na vál, podsypeme 2 lžícemi chlebové žitné mouky, párkrát přeložíme a vytvarujeme bochník. Mísu nebo ošatku si vyložíme utěrkou a lehce vysypeme moukou, aby se chléb nepřilepil. Mísu zabalíme do igelitového pytle a necháme vykynout 2hod, pokud máte chladněji nebo kolísavou teplotu, potrvá to déle (až 6hod), při normální pokojové teplotě by to měly být 3hod.
Rozehřejeme troubu na 230-250°C (podle možností). Úplně dolů dáme starý plech, na který nalijeme 200ml vody a na nejnižší možnou pozici dáme rozpálit plech, na který budeme sázet chléb. Pokud máte strach, že se při pečení chleba rozplácne, můžete ho upéct v nádobě, která vám zajistí tvar. V tom případě dejte nádobu s víkem na nejnižší možnou pozici místo plechu a plech s vodou nemusíte dávat vůbec, jelikož uzavřená nádoba se napaří sama. Já používám kulatou mísu, tak dávám kulatý skleněný pekáč o objemu 3l (sázení na plech zatím neriskuji). Jakmile trouba dosáhne požadované teploty, necháme ji ještě 10-15min běžet na prázdno, aby se napařila (při pečení v nádobě tento krok vynecháme). Po přípravě trouby přendáme opatrně chléb buď na plech nebo do nádoby a šup s ním rychle do trouby a zavřít, aby neuniklo teplo. Po 15min snížíme teplotu na 200°C a dopékáme dalších 25min odkryté. Chléb je hotový tehdy, pokud při zaklepání na spodní stranu duní. Po upečení necháme vychladnout na mřížce a teprve úplně chladný ho krájíme. Pokud chcete mít křupavou kůrku a vláčnou střídku i další dny, nejvíce se mi osvědčilo zabalit chléb do dvou látkových plen nebo utěrek a uložit do trouby, jelikož nemám zatím chlebník.

Autor: DlabemeZdrave (více receptů autora), Domácí pečivo
Přidat do kuchařky Přidat obrázek

DlabemeZdrave 23. 01. 2013 - 18:53Odpovědět

Recepty s kvaskem jsem pozadala o smazani, jelikoz je budu cele predelavat, potom to sem vse hodim 🙂

mneneznas 23. 01. 2013 - 18:25Odpovědět

U několika receptů je uveden aktivní žitný kvásek a v závorce - návod zde. Bylo by dobré tento návod přidat místo té závorky, ať návštěvníci stránek netápou. 😄 Jinak recept je super, takovéto chleby jsou výborné 😋

SmajlíciJídloZvířátkaOstatní
😀😃😄😁😆😅🤣😂🙂🙃😉😊😇😍🤩😘😗😚😙😋😛😜🤪😝🤗🤭🤫🤔🤨😐😑😏😒🙄😌😔🤤🤯😎😕😟🙁😮😯😲😳😧😢😭😖😣😞😩😫😠
Antispam