Suroviny

●Brambory vařené (netto) 1 kg,
vejce 2 ks,
sůl 1 lžička,
mouka hrubá 120 g,
krupička dětská 120 g,
solamyl - 1 až 2 lžíce.

●Švestky či jiné ovoce na plnění.

●Voda a lžička soli na uvaření knedlíků,
olej na omastění.

Plněné bramborové knedlíky se švestkami - postup

●Brambory uvaříme (nejlépe večer) ve slupce skoro do měkka, ihned poté slijeme, ochladíme je prudce ledovou vodou a necháme úplně vychladnout .
●Švestky si opláchneme a osušíme. Kdo chce, může si je vypeckovat.
●Vychladlé brambory oloupeme (nejlépe druhý den ráno) a nastrouháme na jemném struhadle na vál, poté brambory posypeme směsí mouky, dětské krupičky, solamylu a soli. Poté přidáme vejce a vše rychle zpracujeme v pevné těsto - pokud je potřeba přidáváme mouku i krupičku ve stejné množství.
●Těsto zpracováváme opravdu rychle - dlouhým hnětením řídne! Těsto má být pevné, ale ne tuhé, skoro nelepivé. Konzistencí má být jako propracovaná plastelína.
●Pokud budete knedlíky vařit ve vodě, tak si dejte do většího, širšího hrnce vařit vodu, aby byla vroucí, když budete knedlíky dodělávat. Dlouhým stáním by zřídly!
●Hotové těsto si rozdělíme na čtyři stejné díly, vyválíme z nich válečky o průměru asi 5 cm a nakrájíme je dílky po 30 - 40 g (dle velikosti švestek). Každý dílek si zespodu dáme lehce do hrubé mouky (aby se při balení těsto nelepilo na ruce), lehce jej uprostřed rozevřeme, vložíme švestku a těsto okolo hrneme nahoru. Spoj uzavřeme a knedlík v dlaních ve tvaru misky (viz foto) pečlivě vykroužíme do kulatého knedlíku. Těsto se nám nejen uhladí do kulatého tvaru, ale také souměrně obalí ovoce. Tzn., že je těsto ze všech stran stejně silné a knedlíky pak při vaření nepraskají.
●Hotové knedlíky (vaříme alespoň na na dvakrát) ihned po naplnění vhodíme do vroucí, lehce osolené vody a vaříme asi 7 - 8 min. od bodu varu.
Uvařené knedlíky vyjmeme z hrnce a ještě horké je lehce pomastíme olejem. Knedlíky pak nepraskají.
●Knedlíky lze vařit i v páře (vařím v parním hrnci) - do hrnce dám vodu, do parních nádob si vložím prostříhaný peč.papír (aby jím mohla proudit pára), na něj knedlíky a pařím je 8 min. Opět je hotové lehce mastím olejem.
●Knedlíky můžeme podávat posypané mletým mákem s cukrem a omastěné horkým máslem, či sádlem. Lze je podávat i s povidlovou omáčkou - horká povidla s rumem a posypat mákem.

●Při tvarování knedlíků je důležité mít čisté ruce (bez nalepeného těsta), aby se knedlíky dobře tvarovaly a knedlík se nelepil k dlaním.
●Švestky jsem použila klasické české (malé). Lze použít i jiné ovoce,- jablka,...
●Papír si do hrnce dávám proto, že mi těsto tolik nezašpiní nádoby a také se pak lépe vyndávají.

Autor: mirca (více receptů autora), Sladká jídla
Přidat do kuchařky Přidat obrázek

Sofie 4. 10. 2011 - 15:15Odpovědět

Podle foteček to je velkovýroba 🙂 musím zkusit i toto těsto, vždy jsem dělala jen tvarohové, nebo spařované krupicové. U nás co jsme porazili stařenku švestku máme nejčastěji reveňové. 😋 😋

mirca 3. 10. 2011 - 22:36Odpovědět

Mneneznas 😃, u nás jdou taky na dračku - děti se po nich můžou utlouct - a tak si je letos užíváme docela často 😋. Ještě nám moc chutnají ze spařovaného těsta (na Top...cz.). Jsou taky výborné... 😋 . Děkuju vám 🙂 .

Jana 3. 10. 2011 - 12:18Odpovědět

Mirko, to nemá chybu! 😋

mneneznas 2. 10. 2011 - 22:56Odpovědět

😲 páni krásný foto postup, tyhle knedlíčky miluju, hned bych si dala 😄 😋 😋 😋

SmajlíciJídloZvířátkaOstatní
😀😃😄😁😆😅🤣😂🙂🙃😉😊😇😍🤩😘😗😚😙😋😛😜🤪😝🤗🤭🤫🤔🤨😐😑😏😒🙄😌😔🤤🤯😎😕😟🙁😮😯😲😳😧😢😭😖😣😞😩😫😠
Antispam